PIM Kft. 20 éves jubiléum

Mérnöki csapat a javából

A diagnosztikai szolgáltatás, az eszközértékesítés és az oktatás egysége

A PIM Professzionális Ipari Méréstechnika Kft. tudásbázisának megalapozása még a nyolcvanas években kezdődött, a rezgésdiagnosztikai tevékenység előzményei pedig a kilencvenes évek elejéig nyúlnak vissza. Nem sokkal később a szakmai portfólió másik lába, a termográfia is szilárd alapokra került. A napokban 20 éves fennállását ünneplő cég alapító-tulajdonosával, Rahne Eric gép rezgés-diagnosztikai, termográfiai, valamint igazságügyi szakértővel beszélgettünk.

>> Mi volt az a szakmai indíttatás, amely egy ipari méréstechnikai cég megalapításához vezetett egy, az NDK-ban felnőtt, aztán diákcsereprogram révén magyarországi egyetemen tanult, végül nálunk letelepedett fiatalembert? Hogyan kezdődött a PIM karrierje?

Már az általános iskolától kezdve elsősorban a természettudományos tárgyak érdekeltek, és ennek későbbi szakmai kibontakoztatását nagyban segítette, hogy a dessaui általános iskola és a későbbi hallei gimnázium kiváló tanárai a logikára, a gondolkodásra helyezték a súlyt. Erre a látásmódra az ipari diagnosztikában nagy szükség van, amikor több tudományterület, elsősorban a méréstechnika és a gépészet tudáshalmazából, összefüggéseiből kell a megfelelő következtetéseket levonni például egy gép meghibásodásával kapcsolatban. Magyarországon kiváló volt a táptalaj a kilencvenes évek első felében a gépek állapotát a mért rezgések alapján megítélő és rengeteg kézzel fogható hasznot hozó rezgésdiagnosztika elterjesztésére, hiszen az igény halmozottan mutatkozott. Ekkor már elérhetők voltak a nyugati gyártók eszközei, amelyekből komplett és komplex megoldásokat lehetett összeállítani.

Rahne Eric, a PIM Professzionális Ipari Méréstechnika Kft. alapítója
Rahne Eric, a PIM Professzionális Ipari Méréstechnika Kft. alapítója

A Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán a műszerszak elvégzése után német gyártók képviselőjeként lehetőségem nyílott arra, hogy közreműködjek a modern ipari mérések bevezetésében: a tranziens rekorderek használata, a számítógéppel egybeépített szupergyors sokcsatornás mérőműszerek, az azonnali spektrumkiértékelés egyedülállónak számított ebben az időben Magyarországon. 1997-ben bővült a feladatkör a termográfiával, azaz különféle problémák, hibaforrások hőképfelvételek kiértékelésével történő felderítésével, amikor a híres Carl Zeiss cégcsoporthoz tartozó Jenoptik legmagasabb szintű hőkamerai képviseletét is rám bízták.

Ekkor sikerült megvalósítani a tulajdonképpeni álmomat, a cégektől és más korlátoktól független szakmai munka megszervezésével, az akkor még betéti társaság keretei között működő PIM megalapításával. A családi vállalkozás az első három évben mellékfoglalkozást jelentett számomra, de hamar kiderült, hogy a cég sikere révén folyton bővülő munkavolumen teljes embert kínál. Ráadásul az egyre jelentősebb megbízásaink, a növekvő szakemberlétszámunk „komolyabb” társasági formát várt el, így jött létre a bt. mint jogelőd alapjain 2004-ben a PIM Professzionális Ipari Méréstechnika Kft.

>> Milyen főbb momentumok jellemezték a fejlődést napjainkig? Melyek voltak a mérföldkövek a PIM Kft. – az eredményeket látva nyugodtan mondhatjuk – sikertörténetében?

A PIM-et mindig is a folyamatos szakmai fejlődés jellemezte, és bár kétségtelenül voltak kiugró pillanatok a cég életében, de az, hogy két évtized múltán is pénzügyileg stabil, több százezer eurós projekteket előfinanszírozni képes, a 3-4 munkatársunknak biztonságot teremtő, független vállalkozás vagyunk, ez az alapelveink következetes betartásának köszönhető, nem pedig a nagy meglódulásoknak.

Ha mégis ki szeretnék emelni néhány fontos mozzanatot a cég történetéből, akkor a kft. megalakulásán felül feltétlenül meg kell említeni a gépdiagnosztikai és termográfiai szakmai képzések ezredfordulós elindítását. Ezeken a tanfolyamainkon máig közel kétezer hallgatónak adtuk át a tudásunkat. Szintén fontos állomás, hogy 2002 óta kereskedelmi termékünk – mely ma már az ötödik generációnál tart – az általunk kifejlesztett rezgésdiagnosztikai oktatópad. Először csak a saját képzéseinkhez szántuk, később több mint hatvan példányban széles nemzetközi színtéren értékesítettük a mára 50 kilósról 23 kilóra karcsúsodott, ám többet tudó és CE-minősítéssel rendelkező eszközt. Az utóbbi években pedig négy saját fejlesztésű, önálló szakmai weboldalt üzemeltetünk.

>> Hogyan épül fel jelenleg a PIM termék- és szolgáltatáskínálata?

A tevékenységünknek egyaránt mintegy harmadát teszi ki a szolgáltatás, a műszerek forgalmazása, illetve az oktatás. Egymást kiegészítő cégeket képviselünk, tehát nem jelent problémát, hogy például egy rezgésmérő műszer működtetéséhez érzékelőre van szükség. Ha rendszerintegrátorként a termékpalettán hézagot tapasztalunk, a képviselt vállalatoknak hiányzik a portfóliójából valamely szükséges összetevő, akkor azt magunk fejlesztjük ki.

Egyébként a cégalapítástól végig kíséri a tevékenységünket, hogy nem kereskedők, nem webshopot üzemeltetők vagyunk, hanem egy mérnöki csapat, amelynek munkáját kettős alapelv határozza meg. Először is kizárólag azokon a szakmai területeken nyújtunk szakértői szolgáltatást, amely területeket a legkorszerűbb termékekkel le is fedjük. Ehhez mintegy 250 millió forint értékű, komplex feladatok elvégzésére is alkalmas saját műszerparkkal rendelkezünk. Az előbbiek fordítottja is igaz: amely diagnosztikai termékek tőlünk kerülnek a megrendelőkhöz, azokhoz kiterjedt szolgáltatáscsomagot kínálunk. Aki a PIM-től vásárol eszközt, annak életszerű kiválasztási tanácsokat adunk, csak a nálunk már bevált megoldásokat népszerűsítjük, a megfelelő minőség érdekében a termékhez tartozó magyar kézikönyvet, PC- és készülékszoftver fordítását saját magunk készítjük el. A legnagyobb pluszként azt emelném ki, hogy a saját szakmai tapasztalatainkat adjuk az eszköz használatához, és nem pusztán a kezeléséhez, hanem elméleti és gyakorlati háttérrel segítjük a teljes diagnosztikai tevékenység elvégzését is.

>> Mire a legbüszkébb az alapító cégének huszadik születésnapján?

Mindenképpen nagy eredmény, hogy két évtized elteltével is meg tudtuk tartani a függetlenségünket. Egyetlen általuk képviselt cégtől sem függünk, soha sem volt banki hitelünk, és még csak pályázati támogatást sem vettünk igénybe. Folyamatos szakmai fejlődésünknek köszönhetően – kis cégméretünk ellenére is – ma a rezgésdiagnosztikában Magyarországon az első öt legmagasabban jegyzett szereplő között vagyunk, a termográfia területén pedig még ennél is előrébb tartunk. Az is nagy eredmény, hogy fejlesztéseinkből rendre értekesített termékek lettek, nemcsak a már említett rezgésdiagnosztikai próbapad esetében, hanem például tucatnyi külföldi és több mint negyven magyar megrendelésre szállítottuk a VibMinder/VibMinderPro elnevezésű rezgésmérő/adatgyűjtő műszerünket.

VibMinder sorozatgyartasa
PIM VibMinder rezgésmérő-adatgyűjtő sorozatgyartasa

Az egyik olyan munkánk, amelyre különösen büszkék lehetünk, a Paksi atomerőmű legkritikusabb területén, a primer körben zajlott. Az itt működő nagy szivattyúk karimáin a csavaroknak a szerelést követő, a tömítés szempontjából kifogástalan, ugyanakkor a korábbiaknál kevesebb időt felemésztő meghúzási megoldásának kidolgozását bízták ránk. Korábban a 10 cm-es átmérőjű csavarokat egyenként húzták meg, és a megfeszítés mértékére információt adó nyúlást mechanikai mérőórával mérték. Az eredetileg soklépéses folyamatot több kötőelem egyidejű hidraulikus meghúzásával és párhuzamos visszamérésével váltottuk ki. Az egy időben több csavaron végzett, 1 mikrométeres pontosságú mérőfejes visszamérés saját ötletből nőtt ki, az érzékelő, a digitalizáció, a kommunikáció és a szoftver is saját fejlesztés, egyedül az ipari PC kereskedelmi elem a rendszerben. Korábban egy szivattyúnál egy teljes műszakot vett igénybe az összes csavar megfelelő meghúzása, a mi módszerünkkel műszakonként akár két szivattyú szerelési lépését lehet elvégezni, méghozzá garantáltan hibamentesen. A folyamat a fejlesztésünknek köszönhetően teljes mértékben dokumentált, az üzemeltetők automatikus mérési protokollt kapnak, amelyben idődiagram is áll rendelkezésre minden egyes csavarról.

VibDemo próbápad sorozatgyartasa
PIM VibDemo próbapad végszerelése és ellenőrzése a PIM Kft. oktatótermében

>> Miben látja a vállalkozás jövőbeli fejlődésének kulcsát?

A termográfiai pozíciónk megtartásához, a rezgésdiagnosztika területén pedig az előbbre lépéshez többek között a fiatal, rátermett, megfelelő affinitású kollégákkal való bővülés járulhat hozzá. Ez sajnos nem egyszerű feladat az oktatásból kikerülők igen változó szakmai előképzettsége, a jelen oktatás színvonala és amerikából átvett (vitatható) jellegzetességei miatt. Minden évben folyik nálunk műszerfejlesztés, raktárkészlet-bővítés, amely szintén elengedhetetlen a jövőre nézve. Ehhez járul még, hogy az elkövetkező időkben sokat szeretnénk fejlődni két, eddig kevésbé a fókuszban lévő szakmai területen: a zajelemzésben és a rázógépes mérésekben is.

>> Miként képzelhető el az adatgyűjtés, az adatfeldolgozás holnapja az ipari méréstechnikában, hogyan kapcsolódik a big data, az ipar 4.0, az IoT, a fenntarthatóság manapság nap mint nap emlegetett kérdésköréhez?

A szakterület jövőjét illetően úgy gondolom, túl sok technológiai újítás nem születik az ipar 4.0 égisze alatt, a jelenlegi fejlesztések inkább csak összefoglalják az eddigi tudást. Például a decentralizált adatgyűjtő rendszereink korántsem újak, mindig is akár felhőalapúnak is nevezhettük volna őket, de ezt a fogalmat néhány évvel ezelőtt nem is ismertük. Már tíz évvel ezelőtt is foglalkoztunk vezeték nélküli adatgyűjtéssel, de az akkori próbálkozásunkhoz még nem állt rendelkezésre megfelelő technológia; ma már ez megoldott.
Véleményem szerint feleslegesen nem kell adatot gyűjteni, és akkor nem jelentkezik big data probléma sem. Csak azoknak a pillanatoknak a rögzítése szükséges, amikor fontos események zajlanak. Meg kell tanulnunk gazdálkodni az erőforrásainkkal, nem irdatlan mennyiségű adatot, hanem információt kell tárolni. A big data helyett smart information kell.

Az kétségtelen tény, hogy a szakértelemmel végzett műszaki diagnosztika nagyban hozzájárul a fenntarthatósághoz. Lehetővé teszi, hogy csak akkor karbantartsunk, amikor kell, és csak azt, amit kell. De ne túl későn, mert a késlekedésnek súlyos következményei lehetnek. Az intelligens karbantartás kifejezetten környezetvédő. A ritkább javításhoz kevesebb és kisebb költségű alkatrész és kevesebb környezetszennyező kenőanyag kell, az időben végzett hibaelhárítással kevesebb selejt termelődik. A teljeskörű hatékonysághoz tartozik az is, hogy a PIM Kft.-2004 óta tanúsított minőségirányítási rendszerének éppen most volt az auditja, melyet , már az új az MSZ EN ISO 9001 2015-alapján, az MSZ EN ISO 14001:2015-re környezetközpontú irányítási rendszerrel bővítve, üzemeltetjük.

PIM Kft.: 20 év számokban

Szolgáltatások
61 ezer egyedi termográfiai felvétel
300 termográfiai szakértés
144 ezer egyedi gépdiagnosztikai mérés
2000 gépdiagnosztikai szakértés
3000 helyszíni dinamikus egyensúlyozás
2000 lézeres tengelybeállítás
100 lézeres gépgeometria-bemérés

Termékértékesítések
359 rezgésmérő/-elemző műszer
174 radiometriai hőkamera
5600 érzékelő/jeladó/távadó
94 lézeres gépbeállító műszer
212 táblaműszer (kijelző/szabályozó)
1400 telepített mérőcsatorna

Szakmai tevékenységek
116 szaklapban publikált szakmai cikk
45 interneten publikált szakmai cikk
4 teljes körű, önálló szakmai weboldal
17 féle szakmai tanfolyam 611 oldalnyi tananyaggal
146 megtartott szakmai tanfolyam 1854 résztvevővel
36 előadás szakmai konferencián

Egyéb mutatók
12 ezer egyedi árajánlat
6000 egyedi üzletkötés
6500 magyar ügyfél
2,5 milliárd forint nettó összbevétel

Szerző: Virágh Judit (GyártásTrend)

Kapcsolatfelvétel

A publikáció tartalmát szerzői jogok védik, ennek (akár csak részben történő) felhasználása, elektronikus vagy nyomtatott tovább-publikálása csak a forrás és a szerző nevének feltüntetése mellett, valamint a szerző előzetes írásos engedélyének megléte esetén megengedett. A szerzői jogok (Copyright) megsértése jogi következményekkel jár.